29 lutego 2020

Rozbity telefon – to pewne – ale co do naprawy? Jeśli twój telefon upadł i jego ekran jest rozbity to zdecydowanie nadaje się do naprawy.

Ale z jakimi kosztami się liczyć? Cennik w serwisie wskazuje inną kwotę za wymianę szybki, jeszcze inną za wymianę dotyku (digitizera), a jeszcze inną za wymianę wyświetlacza. Jeśli mam rozbity wyświetlacz i szybkę to muszę zapłacić za wymianę szybki i wyświetlacza?

Tłumaczymy:

Kwestia naprawy rozbitego telefonu nie jest taka oczywista jak mogło by się zdawać.

Jak rozróżnić uszkodzenie szybki, dotyku, wyświetlacza albo całego fullsetu?

Standardowo jeśli twój telefon jest z przodu rozbity, ale działa – do wymiany jest sama szybka wyświetlacza. Aby tak było dotyk musi działać prawidłowo, oraz wyświetlacz musi wyświetlać obraz prawidłowo – bez żadnych pasów, czy plam. Z wyjątkiem wyświetlaczy LCD stosowanych w tańszych oraz ze średniej półki modelach Huaweii oraz Xiaomi. W tych modelach często po rozbiciu szybki, mogą pojawić się na wyświetlaczu żółte plamki lub żółtawe przebarwienia, które nie dyskwalifikują wyświetlacza – ponieważ po wymianie samej szybki, przebarwienia te znikają. Są  one spowodowane tym, że rozbita szybka wywiera nacisk na ekran. Natomiast wszystkie inne czarne plamy, kolorowe paski kreski itp. świadczą o wylaniu wyświetlacza i kwalifikuje się on do wymiany.
Ekrany amoledowe, jakie stosuje się w większości modeli Samsunga oraz Huaweii z wyższej półki, po wylaniu albo całkowicie gasną i nic nie wyświetlają, albo tworzą się czarne plamy i taki wyświetlacz również nadaje się do wymiany. 

Kwestia dotyku – tutaj sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. 

Otóż po rozbiciu telefonu czasem dotyk nadal działa, a czasem nie działa albo działa nieprawidłowo. Niezależnie od tego gdzie ów dotyk się znajduje. Ponieważ dotyk we wszystkich wyświetlaczach amoledowych, zespolony jest z ekranem i zazwyczaj nie da się go wymienić (z wyjątkiem modeli Samsung Galaxy S od modelu S7 Edge w góre, Galaxy Note – w tych modelach nawet jeśli jest rozbita szybka, dotyk nie działa, ale ekran nie jest wylany to nadal można i nawet opłaca się wymienić szybkę z dotykiem).

Z ekranami LCD montowanych głównie w większości modeli Huaweii i Xiaomi sprawa wygląda już inaczej. 

Czasem dotyk zespolony jest z ekranem i nie można go wymienić, a czasem dotyk znajduje się w szybce wyświetlacza – wtedy po rozbiciu ekranu niezależnie od tego czy dotyk działa czy nie, wystarczy wymiana szybki i problem z głowy.

A zatem czasmem po rozbiciu wystarczy wymienić samą szybkę, czasem szybkę z dotykiem jeśli dotyk po rozbiciu np w modelu Samsung Galaxy S8 szwankuje, a czasem do wymiany jest cały wyświetlacz bo również uległ uszkodzeniu.
Bardzo ważne – zawsze, w każdym modelu, pomijając np taki wyjątek jak Samsungi Xcover, kiedy po rozbiciu do wymiany jest wyświetlacz i szybka – to interesuje Cię cena za wymianę wyświetlacza, ponieważ zawsze przy wymianie wyświetlacza, w cenie zawarta jest już wymiana szybki. Kiedy wymieniamy wyświetlacz to zawsze razem z szybką bo jest ona w komplecie z wyświetlaczem!

Jeśli zdarzyło Ci się rozbić swój smartfon i nie wiesz co masz do naprawy – skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy i doradzimy, a jeśli zdecydujesz się u nas na naprawę twojego telefonu to szybko i sprawnie poradzimy sobie z naprawą!

Zachęcamy do sprawdzenia promocji – może akurat mamy promocję na naprawę twojego modelu!.